בלי כלכלה אין מדינה
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה

האמור לעיל מוגש כשירות לציבור והיא מיועד לשימוש אישי ולהעשרה כללית בלבד ואין לעשות בו שימוש מסחרי או אחר כלשהו. אין לראות במידע האמור לעיל או בכל חלק ממנו משום עצה, הדרכה, ייעוץ, חוות- דעת או המלצה לנהוג בדרך זו או אחרת, לרבות בכל הקשור לקבלת החלטות בתחום ההשקעות או משום מצג או התחייבות של הבורסה ו/או החברות בקבוצת הבורסה (ביחד להלן- "הבורסה") והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתבסס על צרכיו ונתוניו של כל אדם. הבורסה, עובדיה וכל מי שפועל בשמה או מטעמה אינה מתחייבת לשלמות של המידע לעדכניותו או להתאמתו לצורך מסוים זה או אחרת והיא אינה אחראית לכל ליקוי, טעות, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו במידע מכל סיבה שהיא. המסקנות והדעות המובאות לעיל נכתבו על ידי עובדי ומנהלי הבורסה הן בבחינת הבעת דעה בלבד והן אינן מחייבות את הבורסה. הבורסה רשאית, על פי שיקול דעתה, לשלב בבלוג דבר פרסומת ותוכן שיווקי. כל הזכויות שמורות לבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
בלי כלכלה אין מדינה

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה

26 במרץ 2020

הכלכלה העולמית והמשק הישראלי מתמודדים בתקופה האחרונה עם התפרצות נגיף הקורונה שיצרה משבר כלכלי חסר תקדים ושונה מכל מה שידע העולם בעבר. מהלך העסקים במדינות רבות בעולם, ובהן ישראל, נעצר כמעט באחת ואנו נמצאים בעיצומו של צונאמי שמשתק ענפים ועסקים, קטנים כגדולים ואי וודאות שמרחפת מעל כולנו, אשר באה לידי ביטוי גם בתנודתיות במסחר בבורסות בארץ ובעולם.

לפי המסתמן בשעות אלו, אנו צפויים בקרוב לממשלה חדשה. משימתה הראשונה והדחופה ביותר צריכה להיות תוכנית הנשמה לכלכלה. ממשלות רבות במדינות המפותחות כמו ארה"ב, אנגליה, גרמניה ועוד הבינו מהר מאוד את גודל המשבר בהיבט הכלכלי, ואת העובדה שלצד מלחמה עיקשת בנגיף, אשר מטילה מגבלות כבדות על הציבור בכלל ועל בעלי עסקים בפרט, חובה להילחם בכל הכוח גם על החיים הכלכליים. אנו רואים יותר ויותר ממשלות שבימים האחרונים החלו להזרים סכומי כסף משמעותיים למשק, על מנת לחזק את ביטחון הציבור ולהפחית את החששות הכבדים בתקופה הזו. הממשלות מבינות – בלי כלכלה אין מדינה.

כולנו מבינים שנגיף הקורונה לא ישבית את העולם לנצח, ועל כן צריך לעשות הכל על מנת שהכלכלה תמשיך לעבוד. להתניע את הכלכלה מחדש יעלה הרבה יותר מכל סכום שיוזרם עכשיו למשק. אנו מתקרבים למיליון מובטלים ומדובר על עצמאים, שכירים ובעלי עסקים קטנים וגדולים שבזכותם יש לנו כלכלה כה חזקה. הממשלה חייבת לעזור לציבור הזה לצלוח את התקופה הקרובה, לפשט ביורוקרטיה ולספק רשת בטחון אמיתית לידיים העובדות של מדינת ישראל.

ראינו כי נגיד בנק ישראל נקט בשבוע האחרון  במספר צעדים משמעותיים ונכונים על מנת להחזיר את הנזילות לשווקים והחל לרכוש איגרות חוב ממשלתיות בהיקפים גדולים, תמך בשוק מטבע החוץ וביצע שורה של צעדים נוספים וזאת על מנת לתמוך במערכת הפיננסית.

עכשיו הגיע התור של הממשלה שלנו. אני מאמין שאם ממשלת ישראל תפעל כעת במלוא הכוח ותעשה את הצעדים הנכונים, המשק הישראלי רק ייצא מחוזק מהמשבר הנוכחי. נקודת הפתיחה של המשק בעת הכניסה למשבר הייתה טובה עם כלכלה חזקה, יחס חוב-תוצר נמוך, שיעור אבטלה נמוך וצמיחה של 3.5%. לציבור בארץ יש יכולת התאוששות מהירה שכבר הוכחה מספר פעמים. לכן עם החזרה לשגרה, במתכונת זו או אחרת, נוכל לראות כאן הפרטות של חברות ממשלתיות שיזרימו כספים, האצת פרויקטי תשתיות, יותר חברות הייטק שנכנסות לשוק ההון ומשקיעים מוסדיים שמשקיעים בחברות הישראליות על מנת לשמר ולחזק את החברות והכלכלה הישראלית.

ולסיום, חשוב גם לדאוג לנשמה – לתרבות, ליצירה ולספורט. הספורט הוא אחד מהענפים שנפגעו באופן קשה מאוד כתוצאה מהסערה העולמית. ראוי דווקא בשעה קשה זו לתת את הסיוע הנכון גם לבעלי הקבוצות ולמועדוני הכדורגל, הכדורסל וענפים נוספים בהם אלפי שחקנים מפרנסים משפחות שלמות וכמובן לתמוך בעשרות אלפי הילדים והנוער הנמצאים במסגרות ספורט שכעת מושבתות לחלוטין. כי מעבר להיבט הכלכלי, ישנה חשיבות רבה מאוד ליכולת של כולנו לחזור לשגרה בכל המובנים ולשוב ליהנות במהרה מכל אותם הדברים שהיו עבורנו מובנים כל כך רק לפני מספר שבועות, לפני שהקורונה הגיעה לחיינו.

קרדיט צילום: קובי קנטור ז"ל

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין