הדר רומנו, אנליסטית  מחלקת אסטרטגיה ופיתוח עסקי

גל של מצטרפים – הגל הראשון של התפרצות נגיף הקורונה הביא עמו שיא במספר השחקנים החדשים

הדר רומנו, אנליסטית מחלקת אסטרטגיה ופיתוח עסקי

15 ביולי 2020

מספר החשבונות החדשים בקרב בתי ההשקעות קפץ בכ- 180% בחודשים ינואר – יוני 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כ- 21,700 חשבונות חדשים נפתחו על ידי הציבור הרחב רק בחודש מרץ האחרון. מתחילת שנת 2020 ועד סוף יוני 2020 נפתחו כ- 77,300 חשבונות חדשים, צמיחה של כ- 56%, לעומת  המחצית הראשונה של שנת 2019.

התפרצות נגיף הקורונה והסגר הכללי שהוטל על הציבור הישראלי בחודש מרץ האחרון הביא את הציבור הרחב להתעמק, ללמוד ולהשקיע במגוון תחומים אשר בימי שגרה לא זכו בהכרח לרמת התעניינות ותשומת לב גבוהה, החל מפעילות כושר, בישול, יצירה ועד להשקעות פיננסיות.

שיא בפתיחת מספר חשבונות ניירות ערך חדשים בבורסה נרשם ברבעון הראשון של 2020. בנתונים שמפרסמת הבורסה כאן לראשונה, אודות פעילות הציבור הרחב בתקופת הקורונה אצל חברי הבורסה – הבנקים ובתי ההשקעות  עולה כי בחודש מרץ האחרון נהנו חברי הבורסה מגידול של כ- 130% במספר החשבונות החדשים לעומת חודש פברואר 2020 כשסך החשבונות החדשים שנפתחו בחודש מרץ נאמד בכ- 21 אלף חשבונות. הגדרת חשבון חדש כוללת כל חשבון שלא נמצא במערכות הבורסה בתל אביב קודם לכן ושביצע לפחות עסקה אחת בניירות הערך הנסחרים בבורסה בתל אביב. יש לציין, כי מעבר של לקוחות בין חברי הבורסה, נספר גם כן כלקוח חדש.

מניתוח של התפתחות החשבונות אצל חברי הבורסה ניתן לראות עלייה חדה של כ- 56% במספר החשבונות החדשים אצל כל חברי הבורסה, הבנקים ובתי ההשקעות, בין החודשים ינואר-יוני 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אציין, כי בכל שנת 2019 חברי הבורסה פתחו כ-98 אלף חשבונות חדשים, לעומת כ-77 אלף חשבונות חדשים רק במחצית הראשונה של שנת 2020.

קפיצה משמעותית במספר החשבונות החדשים נרשמה בקרב בתי ההשקעות בחודשים ינואר – יוני 2020, כשמספר החשבונות החדשים צמח בכ-180% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

 

הציבור הרחב אשר מחזיק על פי הערכות בנק ישראל, כטריליון שקל בחשבון העו"ש והפיקדונות, מצא בתקופת המשבר והסגר את הזמן והרצון להעמיק וללמוד את תחום ההשקעות, לפתוח חשבונות ניירות ערך ולנצל את הירידות החדות שהיו בתחילת המשבר, על מנת לנצל הזדמנויות השקעה. חלקו של הציבור הרחב הפנים כי פאניקה בצל משברים מובילה לירידות שערים חדות בניירות ערך בטווח הקצר אך יחד עם זאת עשויה לייצר הזדמנויות השקעה לטווח הארוך.

במקביל לעלייה במספר החשבונות החדשים, ניתן לראות את העניין הגובר של הציבור בשוק ההון, גם על פי קפיצה משמעותית במספר הכניסות לאתר הבורסה לצורך קבלת מידע. עלייה חדה של כ- 57% נרשמה במספר הכניסות לאתר הבורסה בחודש מרץ 2020 לעומת החודש שקדם לו.

קפיצה משמעותית של כ- 130% נרשמה בכניסה לטבלת השוואת העמלות בניירות ערך בין חברי הבורסה השונים המתפרסמת באתר הבורסה, המעידה על רצון גובר מצד הציבור הרחב, להבין את העלויות הכרוכות בפתיחת חשבון ואת עמלות הקניה והמכירה אצל חברי הבורסה וזאת כחלק מהמידע הרלוונטי לפתיחת חשבון ניירות ערך.

המגמה של עליה במספר המשקיעים בבורסה בתל אביב מאפיינת גם את שוקי ההון ברחבי העולם. בורסות בינלאומיות אחרות מצביעות אף הן על עליה חדה במספר החשבונות החדשים, וזאת על אף הירידות שחוו השווקים בתקופת משבר הקורונה.

אנו מניחים כי לאור התנודתיות בשווקים הנובעות מהשלכות מגפת הקורונה על בריאות הציבור והכלכלה המקומית והגלובלית, נמשיך לראות עניין בשוק ההון המקומי והמשך פעילות בניירות ערך בקרב המשקיעים החדשים.

 

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין