יניב הירש, מנהל שיווק מדדים, מחלקת מסחר, מסחר ומדדים

האמור לעיל מוגש כשירות לציבור והיא מיועד לשימוש אישי ולהעשרה כללית בלבד ואין לעשות בו שימוש מסחרי או אחר כלשהו. אין לראות במידע האמור לעיל או בכל חלק ממנו משום עצה, הדרכה, ייעוץ, חוות- דעת או המלצה לנהוג בדרך זו או אחרת, לרבות בכל הקשור לקבלת החלטות בתחום ההשקעות או משום מצג או התחייבות של הבורסה ו/או החברות בקבוצת הבורסה (ביחד להלן- "הבורסה") והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתבסס על צרכיו ונתוניו של כל אדם. הבורסה, עובדיה וכל מי שפועל בשמה או מטעמה אינה מתחייבת לשלמות של המידע לעדכניותו או להתאמתו לצורך מסוים זה או אחרת והיא אינה אחראית לכל ליקוי, טעות, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו במידע מכל סיבה שהיא. המסקנות והדעות המובאות לעיל נכתבו על ידי עובדי ומנהלי הבורסה הן בבחינת הבעת דעה בלבד והן אינן מחייבות את הבורסה. הבורסה רשאית, על פי שיקול דעתה, לשלב בבלוג דבר פרסומת ותוכן שיווקי. כל הזכויות שמורות לבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
הירוק היום, ירוק יותר

יניב הירש, מנהל שיווק מדדים, מחלקת מסחר, מסחר ומדדים

1 בנובמבר 2020

בשנת 1987 יצא לאקרנים הסרט "וול סטריט", אשר לימים הפך לסרט קאלט עם קהל מעריצים ברחבי העולם, ויתרה  מכך, לימים הפך המשפט המפורסם בסרט "Greed is Good" לאחד הסמלים של וול סטריט ושוק ההון האמריקאי.

מאז, חלפו יותר מ- 30 שנה ועל משקל אותו משפט מפורסם, אנחנו יכולים לומר שהירוק היום ירוק יותר. הכוונה כמובן אינה לצבעו של המטבע האמריקאי ואינה לדשא של השכן, אלא למהפכה המתחוללת בימים אלו בישראל ובעולם בתחום האנרגיה הירוקה.  רק כדי לסבר את האוזן, בסקנדינביה כבר 100% מייצור החשמל מיוצר מאנרגיה מתחדשת, קרי אנרגית שמש, רוח וכדומה. במדינות מפותחות אחרות עומד היקף יצור החשמל המבוסס על אנרגיה מתחדשת ברמות של 60%-80% ובמדינת ישראל, כ-10% מייצור החשמל מבוסס על אנרגיה מתחדשת, עם יעד ממשלתי להגיע לכ-30% עד שנת 2030. יחד עם זאת, כבר עתה אנו רואים יותר ויותר חברות חדשות העוסקות בתחום האנרגיה המתחדשת, שחלק מהן אף החלו להיסחר לאחרונה בבורסה בתל אביב.

תחום האנרגיה הירוקה זוכה לתמיכה בעולם כחלק מהצורך להגברת המודעות למשבר האקלים העולמי. כך לדוגמא, הגדיר זאת האפיפיור פרנסיס כבר ב-2015: "שינוי האקלים הוא אחד מהאתגרים המשמעותיים ביותר שעומדים היום בפני האנושות. אם אשתמש במילים חזקות, אומר שאנחנו נמצאים על גבול ההתאבדות"[1]. חלק בלתי נפרד מהמרוץ לבית הלבן בבחירות 2020 עוסק גם כן במשבר האקלים העולמי, כאשר המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, התחייב על אפס פליטות גז עד 2050 בעלות של 5 טריליון דולר. ואילו הנשיא, דונלד טראמפ[2], הודיע בשנת 2017 על פרישת ארה"ב מהסכם האקלים (עליו חתומות 195 מדינות). [3]

לאור המגמה החיובית המתחוללת בתחום ההשקעות הירוקות, ראוי לציין את FTSE שהינה אחת מחברות המדדים הגדולות בעולם, אשר פרסמה בינואר 2020 כי קרן הפנסיה של הכנסייה באנגליה הבטיחה להשקיע כ-600 מיליון פאונד במדד ה"אקלים" של FTSE. [4] לא זו בלבד, ב- FTSE זיהו את הפוטנציאל ופיתחו סדרת מדדי האקלים לרבות פיתוח מתודולוגיה מורכבת של דירוג החברות לפי תרומתם לסביבה, כמות פליטת גזי החממה והכנסות ירוקות, כשחברות המדורגות נמוך לא נכללות במדדי האקלים של FTSE.  כמו כן, מנתונים במערכת בלומברג, נמצא כי קיימת ירידה בהשקעות בתאגידים המוגדרים מזהמים. ניתן לראות שמדד S&P 500 Fossil Free השיא תשואה גבוהה יותר ממדדS&P 500  המסורתי, זאת בבחינה על פני תקופות של שנה, שלוש שנים וחמש שנים אחרונות.

[1] ציטוט של האפיפיור פרנציסקוס eux https://www.ncronline.org/news/vatican/francis-world-close-suicide-over-climate-change

[2] תוכנית של ג'ו ביידן לאקלים ירוק – https://joebiden.com/climate-plan/

[3] פרישת ארה"ב מהסכם פריז – https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_withdrawal_from_the_Paris_Agreement

[4] פרסום של FTSE – https://www.ftserussell.com/press/church-england-pensions-board-selects-ftse-tpi-climate-transition-index-ps600-million-mandate

תחום האנרגיה הירוקה המתפתח, לא פסח גם על הבורסה בתל אביב ובשנת 2020 הונפקו כבר 2 חברות חדשות מהתחום ועוד היד נטויה. השינוי הגדול שעובר תחום האנרגיה המתחדשת הינו כתוצאה מהתקדמות משמעותית של הטכנולוגיה ומכך שהתחום הפך לעסקי ורווחי עבור החברות העוסקות בתחום. חשוב לי להדגיש כי אין מדובר בטרנד חולף, אלא במגמה של ממש, ונראה כי התחום המתפתח יביא גם להשקת מוצרי מדדים הצפויים להיות מוצעים לציבור בשנים הקרובות, אשר יבחרו להשקיע בתחום.

ב-8 בנובמבר תשיק הבורסה בתל אביב מדד חדש, מדד ת"א-קלינטק. המדד יכלול 12 חברות מהסיווג הענפי של הקלינטק. ראוי לציין כי חלק מהחברות במדד הינן חברות ותיקות לצד חברות חדשות המציעות בין היתר גם טכנולוגיות חדשות. השוני הגדול כאמור הוא שהתחום המתפתח הפך גם להיות כלכלי עבור המשקיעים, אשר רואים בו לא רק חשיבות מההיבט הסביבתי, אלא גם כמתפתח ובעל פוטנציאל להשקעה והנאה מצמיחתן והצלחתן של אותן חברות. במועד השקת המדד, יכללו בו 12 חברות, ואני מניח כי בעתיד אף יצטרפו אליו חברות נוספות, בסיווג הענפי של הקלינטק. ניתן לראות ברשימת החברות במדד חברות העוסקות בפיתוח טכנולוגיית "כביש חכם", אגירת אנרגיה ע"י אוויר דחוס, אנרגיה ירוקה ועוד.

חברות בתחום האנרגיה הסולארית, רוח, מים, מחזור פסולת, רכבים חשמליים, כבישים חשמליים, התפלת מים וכו' משפיעות על חיינו באופן ניכר, ולכן לא מן הנמנע כי חלק מן החברות בתחום הקלינטק הישראלי והעולמי ישנו דרמטית את חיינו ואת איכות חיינו בטווח הארוך.

בנימה אופטימית זאת, אני מאמין כי תחום האנרגיה הירוקה ימשיך לתפוס תאוצה בארץ ובעולם, יתרום לעולם טוב, נקי ובריא יותר עבורנו ועבור הדורות הבאים בו בזמן מייצר הזדמנויות השקעה מעניינות ומגוונות.

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין