יניב הירש, כלכלן  יחידת המדדים של הבורסה

הרגולציה האירופאית שמשגעת את עולם המדדים

יניב הירש, כלכלן יחידת המדדים של הבורסה

14 בפברואר 2020

שערוריית הליבור מ-2012 הביאה לחיינו הגבלות חדשות ונוקשות על ניהול בנצ'מרק המשפיעות באופן משמעותי על גופים מחשבי מדדים

שם הכותב/ת יניב הירש

ביולי 2012 התפוצצה אחת השערוריות הפיננסיות הגדולות בהיסטוריה, הלא היא פרשת הליבור (Libor). באותה עת, התברר כי הבנקים הגדולים באנגליה תיאמו מנגנון לקביעת שער החליפין הבין-בנקאי לטווחי זמן שונים, ואם לא די בכך, הרי שעל אותם מדדי ליבור מתואמים הושקו נגזרים רבים, בשווי של כ-350 טריליון דולר – בהערכה גסה.

לפרשה היו לא מעט השלכות, שאנחנו מרגישים עד היום, ושיאן בתקנות אירופאיות חדשות, רגולציה זו אמורה הייתה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, אולם, נדחתה ל-1 בינואר 2022. זאת לאחר לחץ רב של גופים המחשבים מדדים, ביניהם גם גופי ענק באסיה, אשר כרגע אינם ערוכים לעמוד בדרישות החדשות.

כך מנהלים בנצ'מרק פיננסי

ב-2013 פורסמו 19 עקרונות IOSCO לניהול בנצ'מרק פיננסי. בתחילה אימצו את העקרונות גופים המחשבים בנצ'מרקים שונים (מדדים, Libor, מחירי סחורות ועוד) באופן וולונטרי, כאשר כל גוף נדרש להצהיר כיצד הוא עומד בעקרונות (Self-Assessment).

כללי המשחק משתנים

ואולם, ב-1 בינואר 2022 ייכנסו ככל הנראה לתוקפן התקנות האירופאיות לניהול בנצ'מרק המבוססות על עקרונות IOSCO ("EU Benchmarks Regulation" or "BMR"). גופים הכלולים באיחוד האירופי יורשו לרכוש מוצרים פיננסים על מדדים רק אם אלה עמדו בתקנות. אם עקרונות IOSCO הם הנחיות כלליות, הרי שרגולציית BMR היא קשוחה, נשכנית וברורה הרבה יותר – ומשנה לחלוטין את האופן בו נוהלו מדדים עד כה.

הברקזיט מסבך עוד את הסיפור 

עבור גוף מחשב מדדים, המשמעות היא דרמטית – אם לא יעמוד ברגולציה החדשה, הוא לא יוכל למכור מדדים למשקיעים אירופיים. הסיפור מסתבך עוד על רקע הברקזיט ואי הוודאות לגבי אופן היציאה של בריטניה מהאיחוד. כך למשל, מנהלי המדדים של הנייקי היפאני היו מעדיפים להתמודד עם רגולטור אחד, אך עם יציאתה לאחרונה של בריטניה מהאיחוד, סביר להניח כי הם ייאלצו להתמודד עם יותר מרגולטור אחד, וכמה סטים של כללים.

מחשבי המדדים נאלצים לשנות את העסקים שלהם

התוצאה – לא פחות מ-60 מחשבי מדדים באסיה טרם הגישו בקשה לאישור הרגולטור האירופי, או שהם עדיין בודקים איך להתמודד עם הרגולציה החדשה. גם מחשבי מדדים כמו הנייקי(Nikkei) וההאנג סאנג ((Hang Seng מהונג קונג, מהמדדים החשובים והגדולים בעולם, מוצאים את עצמם נאבקים תחת נטל הרגולציה, כשהם חייבים להחליט על דרך פעולה שיכולה לשנות באופן משמעותי את ליבת העסקים שלהם. לדוגמה, הבורסה הגרמנית הוציאה את פעילות המדדים לניהול החברה הבת STOXX – מאחר שהרגולציה החדשה קובעת כי מחשב מדדים לא יכול להיות חלק מהבורסה.

בקרוב אצלנו?

בישראל, כמו במדינות אחרות, הנושא עדיין בחיתולים – אך אפשר להניח כי בשלב כלשהו רשות ניירות ערך תפרסם הוראות בעניין ואולי אף תחוקק חוק.

גם אנו בבורסה המקומית בוחנים את אופן יישום הרגולציה כך שנעמוד בדרישות המחמירות של הרגולטור האירופי. אמנם יש לכך השלכות מהותיות על עסקי המדדים, אך גם ההזדמנויות לשווק את מדדי הבורסה בעולם משמעותיות. על ההשפעות והשינויים הצפויים – בפוסט הבא.

צילום יניב הירש: גיא אסייג

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין