הבורסה היא מקום מפגש
משה עסיס, מנהל מדור בכיר, פיתוח מסחר ומוצרים מחלקת מסחר נגזרים ומדדים

האמור לעיל מוגש כשירות לציבור והיא מיועד לשימוש אישי ולהעשרה כללית בלבד ואין לעשות בו שימוש מסחרי או אחר כלשהו. אין לראות במידע האמור לעיל או בכל חלק ממנו משום עצה, הדרכה, ייעוץ, חוות- דעת או המלצה לנהוג בדרך זו או אחרת, לרבות בכל הקשור לקבלת החלטות בתחום ההשקעות או משום מצג או התחייבות של הבורסה ו/או החברות בקבוצת הבורסה (ביחד להלן- "הבורסה") והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתבסס על צרכיו ונתוניו של כל אדם. הבורסה, עובדיה וכל מי שפועל בשמה או מטעמה אינה מתחייבת לשלמות של המידע לעדכניותו או להתאמתו לצורך מסוים זה או אחרת והיא אינה אחראית לכל ליקוי, טעות, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו במידע מכל סיבה שהיא. המסקנות והדעות המובאות לעיל נכתבו על ידי עובדי ומנהלי הבורסה הן בבחינת הבעת דעה בלבד והן אינן מחייבות את הבורסה. הבורסה רשאית, על פי שיקול דעתה, לשלב בבלוג דבר פרסומת ותוכן שיווקי. כל הזכויות שמורות לבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
אופציות: איך קונים, איך מוכרים ומהן האופציות בהייטק שכולם מדברים עליהן?

משה עסיס, מנהל מדור בכיר, פיתוח מסחר ומוצרים מחלקת מסחר נגזרים ומדדים

14 בפברואר 2020

בחודשים הקרובים נכתוב כאן על עולם האופציות בכלל, ונתמקד באופציות שנסחרות בבורסה בתל אביב. נסביר איך קונים ומוכרים אופציות בבורסה, ובעיקר – איך אפשר להשתמש בהן כדי להוריד את רמת הסיכון בתיק ההשקעות

אם אתם עובדים בהייטק, בטח ניהלתם לא מעט שיחות שעסקו באופציות – בין אם בסלון הבית או במסדרון בין המשרדים. גם אם אתם עובדים בתחומים אחרים, בוודאי נתקלתם במילה הזו לא מעט פעמים בחדשות הכלכלה.
בחודשים הקרובים נערוך לכם היכרות עם עולם האופציות שנסחרות בבורסה בתל אביב, נפרט מה ההבדל בין אופציות Call לאופציות Put, נסביר איך קונים ומוכרים אופציות בבורסה, ובעיקר – איך אפשר להשתמש בהן כדי להוריד את רמת הסיכון בתיק ההשקעות.
גם אם זה נשמע לכם מסובך – אל דאגה, בקרוב תבינו הכל.

אז אם אתם מתעניינים באופציות,– בואו נתחיל, ורצוי בהתחלה.

בבורסת תל אביב נסחרים שני סוגים של אופציות:

  1. אופציות (Options) – אופציות אלו מונפקות על ידי הבורסה, שקובעת מה יהיו נכסי הבסיס של האופציות ואת שאר המאפיינים שלהן. האופציות מעניקות למשקיע זכות לקנות את נכס הבסיס (אופציות מסוג Call), או למכור את נכס הבסיס (אופציות מסוג Put). בבורסה נסחרות אופציות על מדד ת"א-35, אופציות שקל/דולר ועוד.
  2. כתבי אופציה (warrants) – חשוב לא לבלבל בין אופציות לכתבי אופציה (בבלוג זה נעסוק רק בסוג הראשון). כתבי האופציה מונפקים על ידי החברות שהמניות שלהן נסחרות בבורסה. כתב אופציה מקנה למחזיק זכות לקנות את המניה המהווה נכס בסיס (בדומה לאופציית Call). שימו לב – משקיעים אינם יכולים לכתוב כתבי אופציה כשם שהם יכולים לכתוב אופציותCALL ו-PUT שמוצאות על ידי הבורסה (ועל כתיבת אופציות נסביר בבלוג הבא).

ומה עם האופציות בהייטק?

האופציות שמנינו למעלה נסחרות בבורסה ממש כמו כל נייר ערך אחר: אפשר לקנות ולמכור אותן באמצעות הזרמת פקודות קנייה ומכירה לבורסה. אופציות לעובדים הן כאלה שמוענקות להם מידי החברה בה הם עובדים – בעיקר בתחום ההייטק, והן לא נסחרות בבורסה.

אז מה כן אפשר לעשות איתן? אופציות אלו מאפשרות לעובד לרכוש את מניות החברה בתנאים מסוימים, והן חלק מהתמריץ הכספי של המעסיק לעובדים, בנוסף למשכורת. עובדים שמקבלים אופציות אלו אינם יכולים לממשן מיד עם קבלתן, אלא רק אחרי שעבדו בחברה תקופה מסוימת (שנקראת תקופת הבשלה – (vesting.

הצלחנו לעורר את סקרנותכם? מצוין. להתראות בבלוג הבא!

 

צילום משה עסיס: גיא אסייג

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין