יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר, מנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים

האמור לעיל מוגש כשירות לציבור והיא מיועד לשימוש אישי ולהעשרה כללית בלבד ואין לעשות בו שימוש מסחרי או אחר כלשהו. אין לראות במידע האמור לעיל או בכל חלק ממנו משום עצה, הדרכה, ייעוץ, חוות- דעת או המלצה לנהוג בדרך זו או אחרת, לרבות בכל הקשור לקבלת החלטות בתחום ההשקעות או משום מצג או התחייבות של הבורסה ו/או החברות בקבוצת הבורסה (ביחד להלן- "הבורסה") והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתבסס על צרכיו ונתוניו של כל אדם. הבורסה, עובדיה וכל מי שפועל בשמה או מטעמה אינה מתחייבת לשלמות של המידע לעדכניותו או להתאמתו לצורך מסוים זה או אחרת והיא אינה אחראית לכל ליקוי, טעות, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו במידע מכל סיבה שהיא. המסקנות והדעות המובאות לעיל נכתבו על ידי עובדי ומנהלי הבורסה הן בבחינת הבעת דעה בלבד והן אינן מחייבות את הבורסה. הבורסה רשאית, על פי שיקול דעתה, לשלב בבלוג דבר פרסומת ותוכן שיווקי. כל הזכויות שמורות לבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
מה שביטוח – מדד הביטוח

יניב פגוט, סמנכ"ל בכיר, מנהל מחלקת מסחר, נגזרים ומדדים

24 ביוני 2021

שנת 2021 היטיבה עם ענף הביטוח בבורסה בתל אביב והענף מציג ביצועי יתר בולטים ביחס למדד ת"א-125. לאחרונה אף נרשמו למסחר בבורסה מניות של חברות הביטוח הדיגיטליות ווישור גלובלטק וליברה שהינן מרעננות בשוק הביטוח, אשר נשלט מאז ומתמיד על ידי חברות הביטוח המסורתיות הוותיקות.

ההתפתחויות הטכנולוגיות מאפשרות לשחקנים חדשים לנסות ולאתגר את השחקניות הוותיקות ותעשיית האינשורטק הישראלית תוססת ופורחת ומקבלת ביטוי בהשקעות פרטיות משמעותיות בענף, ברישום למסחר בבורסת תל אביב וברישום למסחר בבורסות בחו"ל. מנגד, חברות הביטוח הוותיקות, אשר להן משאבים רבים, אינן קופאות על שמריהן וחלקן מאותתות למשקיעים כי בכוונתם להוביל את הצעת הערך הדיגיטלי ולא להותיר את העתיד לחברות החדשות ללא שישיבו מלחמה שערה.

עסקי הביטוח מושתתים בראש ובראשונה על איכות החיתום ותמחור הסיכונים, אלמנטים הקשים למדידה על ידי המשקיעים ועמומים באלמנטים אקטוארים מסובכים ואולם, אין ספק כי התפתחויות טכנולוגיות בתחום ניתוח הנתונים, בשילוב כלים של בינה מלאכותית תומכים בשיפור החיתום. בנוסף, הטכנולוגיה מאפשרת לחברות הביטוח להתייעל בעולמות השיווק הישיר, שירות הלקוחות, ניהול התביעות ועוד. היכולות המשופרות של חברות הביטוח להגיע ישירות אל צרכן הקצה באמצעים דיגיטליים מגבירים את הלחץ על חלקם של הסוכנים בעוגת העמלות. ככל שמרכיב העמלות של הסוכן יתכווץ, כך יוותר יותר שומן לחברות הביטוח וללקוחות הקצה.

התמחור הנדיב של חברות האינשורטק הצעירות ביחס לחברות הוותיקות תומך בעקיפין בתמחור החברות הוותיקות, להן יכולות טכנולוגיות לא מבוטלות ותקציבי עתק המוקצים להשקעות טכנולוגיות.

שורה של עסקאות בענף ובהן העברת השליטה בחברת הפניקס, מכירת מניות בחברת הגמל והפנסיה של מנורה ומכירת מניות בחברת ישיר אידיאי, לצד הערכות גוברות כי מכירת השליטה בחברת הביטוח איילון קרבה מלמדים על העניין הגובר בחברות אלו.

אין ספק כי המגמה החיובית בשוק ההון היא המנוע העומד מאחורי המומנטום החיובי במניות חברות הביטוח. תיקי הנוסטרו של חברות הביטוח הם מקור מרכזי לרווחיות החברות ועבור המשקיעים קל לקשור בין ביצועי התיקים האמורים לביצועי חברות הביטוח. חברות ביטוח אשר להן תיקי עמיתים המשתתפים ברווחים, יכולים גם ליהנות מביצועי שוק ההון.

האתגר המשמעותי של  חברות הביטוח יהיה לגוון את עסקיהם ולהקטין את התלות של התוצאות שלהן בתנאים הקיימים בשוק ההון. תלות זו היא חרב פיפיות המקשה על בעלי המניות בחברות הביטוח למצות את הפוטנציאל הכלכלי של החברות. המגמה של גיוון פורטפוליו הפעילות של חברות הביטוח ניכרת ואולם חברות אלו לא מיצו עדיין את קצה קצהו של הפוטנציאל העסקי הטמון במהלך זה ולפיכך המגמה במניות שלהם מוכתבת במידה רבה מהשינוי בריביות ארוכות הטווח ומהמגמה בשוק ההון.

הבנה עמוקה של דו"חות כספיים של חברות ביטוח היא משימה קשה מאוד ובשוק הישראלי יש מחסור קשה באנליזה תומכת השקעה. שינוי התקינה החשבונאית שעובר הענף בשנים האחרונות, לצד היישום העתידי של תקן IFRS 17, אשר מוגדר על ידי יודעי דבר כמהפכה בדיווח הכספי של חברות הביטוח, הופכים את אתגר ההשקעה בענף למורכב אף יותר.  פרסום דו"חות כספיים בשפה האנגלית, דוגמת המהלך האסטרטגי שביצעה חברת הפניקס תומך בכיסוי אנליטי של אנליסטים זרים ועשוי להביא עימו עניין גובר של משקיעים זרים.

תמיכה רגולטורית מהותית של הפיקוח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון בפיתוח העסקי של הענף והפחתת הנטל הרגולטורי תורמת אף היא לאופטימיות סביב חברות הביטוח המקומיות.

חברות הביטוח בהכוונת הרגולטור עושות כברת דרך מהותית גם בעולמות של שיפור הממשל התאגידי ולכך צפויה להיות השפעה ארוכת טווח על עניין המשקיעים בחברות אלו.

במהלך השנים האחרונות, ראינו מהפכים במיצובן התחרותי של חברות הביטוח בענף ולפיכך פערי התמחור בין החברות ניכר ונגזר ממיצובן הנוכחי. העובדה ששוק הביטוח תחרותי וחווה מהפכה דיגיטלית, מקשה על משקיע מהמניין לזהות את החברות המנצחות של המחר. בנסיבות הללו, הפיזור הענפי הוא מתבקש  ובדיוק בשל כך אנו בבורסת תל אביב השקנו לאחרונה את מדד ת"א-ביטוח. מדובר בענף בעל נוכחות בורסאית גבוהה, בו כל צמרת הענף רשומה למסחר ולפיכך מן הראוי לאפשר לציבור המשקיעים חשיפה ממוקדת לסקטור חשוב זה.

שורת המיזוגים והרכישות בשוק ההון בשנים האחרונות, לצד הצמיחה הפנימית בהיקף הנכסים המנוהלים של הגופים והרגולציה האין-סופית המוטלת עליהם, אינה מאפשרת לגופים אלו להגדיל חשיפה לענף הביטוח בצורה ישירה ומכאן החשיבות בהשקת מדד שיאפשר למוסדיים אלו את החשיפה הנדרשת ולא להסיט בלית ברירה השקעות נוספות לחו"ל.

השאיפה היא שהשקת מדד מניות ביטוח אשר תרכז נכסים רבים, תתמוך בשיפור האנליזה בתחום ותצייד את המערכת הפיננסית בישראל בגופים חזקים יותר פיננסית ומגוונים יותר עסקית, לתועלת כלל הציבור בישראל וכלכלת ישראל וכמובן לתועלת בעלי המניות בחברות הביטוח אשר לא רוו נחת מהשקעה זו במשך שנים ארוכות.

 

 

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין