החברה לרישומים של הבורסה
ניר קסטרו, כלכלן  מחלקת מסחר נגזרים ומדדים

האמור לעיל מוגש כשירות לציבור והיא מיועד לשימוש אישי ולהעשרה כללית בלבד ואין לעשות בו שימוש מסחרי או אחר כלשהו. אין לראות במידע האמור לעיל או בכל חלק ממנו משום עצה, הדרכה, ייעוץ, חוות- דעת או המלצה לנהוג בדרך זו או אחרת, לרבות בכל הקשור לקבלת החלטות בתחום ההשקעות או משום מצג או התחייבות של הבורסה ו/או החברות בקבוצת הבורסה (ביחד להלן- "הבורסה") והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתבסס על צרכיו ונתוניו של כל אדם. הבורסה, עובדיה וכל מי שפועל בשמה או מטעמה אינה מתחייבת לשלמות של המידע לעדכניותו או להתאמתו לצורך מסוים זה או אחרת והיא אינה אחראית לכל ליקוי, טעות, שגיאה, השמטה או אי דיוק שנפלו במידע מכל סיבה שהיא. המסקנות והדעות המובאות לעיל נכתבו על ידי עובדי ומנהלי הבורסה הן בבחינת הבעת דעה בלבד והן אינן מחייבות את הבורסה. הבורסה רשאית, על פי שיקול דעתה, לשלב בבלוג דבר פרסומת ותוכן שיווקי. כל הזכויות שמורות לבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
מי מפחד מהקורונה? מדד הפחד שובר שיאים

ניר קסטרו, כלכלן מחלקת מסחר נגזרים ומדדים

13 במרץ 2020

הפדיונות הגדולים של המשקיעים מתחילת השבוע ועד לעליה דרמתית במדד הפחד VTA35 בכ-216% וכל זאת לאור חששות המשקיעים מהשלכות וירוס הקורונה על הכלכלה העולמית

היום, יום חמישי 12.3.2020 עלה מדד התנודתיות VTA35 בכ 50 אחוז במהלך המסחר ונגע ברף 99  נקודות. בחודש החולף זינק המדד ב כ 500%. העלייה החדה במדד התנודתיות, או בשמו הנפוץ מדד הפחד משקפת את החששות והלחץ של ציבור המשקיעים מהתפשטות נגיף הקורונה והשלכותיו על הכלכלה הגלובלית.

בחודש יולי 2019 החלה הבורסה לניירות ערך בתל אביב לחשב את מדד התנודתיות או בשמו הנפוץ מדד הפחד, על מדד ת"א-35 בדומה לבורסות מובילות בעולם, כאשר מדד הפחד המפורסם ביניהם הוא מדד ה-VIX על מדד ה-S&P500.

מדד ה-VTA35  הינו מדד כמותי לחישוב הפחד המשמש למדידת הדופק ולחץ הדם של שחקני האופציות על שווקי המניות. מדד התנודתיות VTA35 משקף את סטיית התקן הגלומה ל-30 ימים באופציות בכסף על מדד ת"א-35.

מדדי התנודתיות בארץ ובעולם מבטאים את חששות המשקיעים מפני התנודתיות החדה, ומהווים כלי שעוקב אחר השוק ומעיד על מידת הפחד של המשקיעים. כאשר קיימת פאסימיות בשווקי המניות, סטיות התקן עולות ואיתם מדדי התנודתיות בעולם, כאשר קיימת אופטימיות בשווקי המניות סטיות התקן יורדות ומדדי התנודתיות יורדים ולעיתים נותרים סטטיים.

בימים אלו בהם פוקדת אותנו מגיפה כלל עולמית, אשר לה השלכות מאקרו כלכליות נרחבות, הפוגעת במגוון רחב של סקטורים לרבות עסקים קטנים ובינוניים. כתוצאה מאי הוודאות של השלכות הנגיף על הכלכלה העולמית והמקומית, הציבור הרחב מכר במהלך השבוע קרנות נאמנות בהיקפים גדולים של למעלה מ- 10  מיליארד ₪.  הפדיונות הגבוהים משקפים את רמת החרדה והלחץ בקרב הציבור הרחב .

רמת הלחץ בשווקים משתקפת בעליה החדה במדד ה-VTA-35, אשר שער סגירתו ביום חמישי האחרון עמד על 86  נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מאז השקתו. גם מדד ה-VIX האמריקאי עלה בחדות ונגע ברף 67.73 נקודות רמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2008 .

ניתן לראות בגרף את הקורלציה הגבוהה בין שני מדדי התנודתיות (מדד ה VTA35  בירוק).

לסיכום: בסופו של יום, מגפת הקורונה תעבור מן העולם, והמעצמות, במיוחד ארה"ב וסין, יחזרו אל מסלול הצמיחה המאפיין את הריבית הנמוכה בה אנו נמצאים, כך גם שוקי המניות והאג"ח בבורסה בתל אביב.

בינתיים, מה שנשאר לעשות, הוא להמשיך ולעקוב אחר האינדיקטורים הכלכליים ולקבל החלטות מושכלות בכל הנוגע לניהול תיקי ההשקעות ולהימנע מפעולות הנובעות מתוך מניעים שאינם רציונליים

שרק נהיה בריאים…

קרדיט תמונה ניר קסטרו: גיא אסייג

מה דעתך?

מעניין
לא מעניין
סופר מעניין